Greek Duelists
Καλωσήρθατε στους Greek Duelists. Με την εγγραφή σας θα μπορείτε να συμμετέχετε σε όλες τις συζητήσεις του forum μας, να κάνετε ανταλλαγές με αλλα members καθως και να συμμετέχετε σε online Yu-Gi-Oh! tournaments αλλα και αλλους διαγωνισμους οπως η κάρτα της εβδομάδας. Καλή Διασκέδαση!
Greek Duelists
Καλωσήρθατε στους Greek Duelists. Με την εγγραφή σας θα μπορείτε να συμμετέχετε σε όλες τις συζητήσεις του forum μας, να κάνετε ανταλλαγές με αλλα members καθως και να συμμετέχετε σε online Yu-Gi-Oh! tournaments αλλα και αλλους διαγωνισμους οπως η κάρτα της εβδομάδας. Καλή Διασκέδαση!
Greek Duelists
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Dead & Gone
 
HomePortalLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Weiss Schwartz

Go down 
3 posters
AuthorMessage
ace94
Underworld Executor
Underworld Executor
ace94


Αριθμός μηνυμάτων : 319
Reputation : 28
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-06-06
Ηλικία : 30
Τόπος : Glyfada

Weiss Schwartz Empty
PostSubject: Weiss Schwartz   Weiss Schwartz Icon_minitime1Thu 12 Sep 2013, 01:47

Ψάχνοντας τριγύρω για διάφορα card games, κάποια στιγμή έπεσα πάνω και στο λεγόμενο Weiss Schwarz (GER for "White Black") το οποίο τράβηξε την προσοχή μου αμέσως καθώς έπεσα πάνω σε μια κάρτα που εικόνιζε την Saber από το αγαπημένο μου anime series, Fate.

Με μια πιό εκτενή έρευνα ανακάλυψα ότι πρόκειται περί ενός japanese TCG του οποίου τα boosters και τα Themes είναι παρμένα από διάφορα διάσημα Japanese Anime.

Αυτό μου κίνησε ακόμα περισσότερο το ενδιαφέρον και έτσι αποφάσισα να ρίξω μια ματιά στους κανονισμούς και ομολογώ ότι ήταν πολύ πιό πολύπλοκο απ όσο το περίμενα.

Γεμάτος ενθουσιασμό αποφάσισα να ψάξω λίγο παραπάνω σχετικά με το πως μπορώ να παίξω online. Τα αποτελέσματα της αναζήτησής μου ήταν μέτρια καθώς αρχικά το παιχνίδι ΔΕΝ υπάρχει στα Αγγλικά και αν και υπάρχουν αρκετοί ενθουσιώδεις παίχτες, όπως προκύπτει μέσα από τα φόρουμ, ωστόσο το community παραμένει σημαντικά μικρό. Τελικά με λίγη προσπάθεια εντόπισα ένα online system το οποίο έχει μεταφράσει τις κάρτες στα Αγγλικά άλλα είναι σχετικά open for developement. Οι κανονισμοί υπάρχουν ήδη μεταφρασμένοι και υπάρχει και ένα παιχνίδι για το PS Vita. Για όποιους ενδιαφέρονται, παραθέτω μερικά χρήσιμα link παρακάτω:

1. Οι βασικοί κανόνες προσφορά της Wikipedia: http://en.wikipedia.org/wiki/Wei%C3%9F_Schwarz

2. Η Wiki του παιχνιδιού για περισσότερες λεπτομέρειες: http://weissschwarz.wikia.com/wiki/Wei%C3%9F_Schwarz_Wiki

3. Forum topic με το online system και tutorials (1o post): http://www.anime-sharing.com/forum/game-talk-11/weiss-schwarz-using-lackey-ccg-26107/

Επίσης, οι τίτλοι των παιχνιδιών για PS Vita:
-Weiss Schwarz Portable: Boost Schwarz
-Weiss Schwarz Portable: Boost Weiss
Back to top Go down
Kauko
Experienced
Experienced
Kauko


Αριθμός μηνυμάτων : 1233
Reputation : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-06-06
Ηλικία : 30
Τόπος : στις καρδιές σας

Weiss Schwartz Empty
PostSubject: Re: Weiss Schwartz   Weiss Schwartz Icon_minitime1Thu 12 Sep 2013, 02:06

Καλή περίπτωση. Card game με anime characters...

Ακούγεται αρκετά καλό. Πριν λίγο καιρό έψαχνα καινούργιο TCG για να αρχίσω με 2 φίλους και είχα ψαχτεί για MTG, Legend of the five rings. Αυτό δεν το είχα ανακαλύψει.

Τελικά όμως αυτό που αρχίσαμε ήτανε...

*drum roll*

Spoiler:

το οποίο έχει την πλάκα του αλλά δε λέει και πολύ.


Αν μου ξαναέρθει η διάθεση για νέο tcg και αυτό έρθει και στα μαγαζιά μας, θα είναι σίγουρα στη λίστα μου.

Back to top Go down
sin
Administrator
Administrator
sin


Αριθμός μηνυμάτων : 1244
Reputation : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-06-06
Τόπος : The Sanctuary in the Sky

Weiss Schwartz Empty
PostSubject: Re: Weiss Schwartz   Weiss Schwartz Icon_minitime1Thu 12 Sep 2013, 10:21

Ace το παιχνίδι weiss schwartz υπάρχει στα αγγλικά. Μάλιστα ειναι της Bushiroad, της ίδιας εταιρείας που βγάζει το CF Vanguard. Το εχω δει να πωλείται με την ένδειξη (en) σε online site (οπως ενα που ανέφερα πρόσφατα). Επιδή δεν πουλάει, μερικοί μαγαζάτορες ηδη ρίχνουν τις τιμές (μερικές φορές στο 30% να προσθέσω).
Δε περιμένω να το βρούμε στη κάισσα, για να φέρουν νεο card game πρέπει να το περάσουν απο επιτροπή, να πάρει έγκριση, υπογραφές, χαρτούρα (trollάρω, απλα δεν το φέρνουν).

Για το L5R εχω ακούσει απίστευτα λόγια, απλα ομως δεν παίζει κανείς. Ειναι φυλετικό, 2 v 2 απ'οτι κατάλαβα (διαλέγεις clan) και το οδηγείς στη νίκη. Κατι πήρε το μάτι μου οτι εχει και πολυ back-story και οτι η εξέλιξη της ιστορίας επιρεάζεται απο τα αποτελέσματα των τουρνοά!
απο τη wiki:

Εχω βρει κι παιχνίδι, το οποίο όντως ειναι μονο jp αυτη τη φορά, το Sieg Krone (μανία με τα γερμανικά).
Παρόμοιο με τα υπόλοιπα ειναι, και επίσης λαμβάνει κι αυτό θεματολογία απο anime, με πιο εμφανές deck το Shingeki no Kyojin.
Λίγες πληροφορίες εδώ (δεν τα εχω ψάξει πολυ)


Ολα αυτα ομως (πλην L5R) δε μου φαίνονται ουτε κατα διάνοια competitive btw ; /
Οσο για τη bushiroad, το vanguard ξεκίνησε ωραία, αλλα εχει καταντήσει ενα παιχνίδι κλόνων. (για οσους ξέρουν τι λεω δεν αναφέρομαι μονο στις -οντως- κάρτες κλώνους αλλα στο πώς ξαφνικά ολα τα g3 εχουν re-stand)
Back to top Go down
Sponsored content





Weiss Schwartz Empty
PostSubject: Re: Weiss Schwartz   Weiss Schwartz Icon_minitime1

Back to top Go down
 
Weiss Schwartz
Back to top 
Page 1 of 1

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Greek Duelists :: Extra :: Off-Topic-
Jump to: