Greek Duelists
Καλωσήρθατε στους Greek Duelists. Με την εγγραφή σας θα μπορείτε να συμμετέχετε σε όλες τις συζητήσεις του forum μας, να κάνετε ανταλλαγές με αλλα members καθως και να συμμετέχετε σε online Yu-Gi-Oh! tournaments αλλα και αλλους διαγωνισμους οπως η κάρτα της εβδομάδας. Καλή Διασκέδαση!
Greek Duelists
Καλωσήρθατε στους Greek Duelists. Με την εγγραφή σας θα μπορείτε να συμμετέχετε σε όλες τις συζητήσεις του forum μας, να κάνετε ανταλλαγές με αλλα members καθως και να συμμετέχετε σε online Yu-Gi-Oh! tournaments αλλα και αλλους διαγωνισμους οπως η κάρτα της εβδομάδας. Καλή Διασκέδαση!
Greek Duelists
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.


Dead & Gone
 
HomePortalLatest imagesSearchRegisterLog in

 

 Κάισσα Γλυφάδας 16-11-13

Go down 
2 posters
AuthorMessage
sin
Administrator
Administrator
sin


Αριθμός μηνυμάτων : 1244
Reputation : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-06-06
Τόπος : The Sanctuary in the Sky

Κάισσα Γλυφάδας 16-11-13 Empty
PostSubject: Κάισσα Γλυφάδας 16-11-13   Κάισσα Γλυφάδας 16-11-13 Icon_minitime1Thu 21 Nov 2013, 00:42

Για μια ακόμη φορά ο ace κατάφερε χωρίς πολλα-πολλα να με πείσει να κατέβω κάισσα οσο ήμουν Αθήνα. Με απόφαση της τελευταίας στιγμής και για να μην απογοητευτώ απο τα μισοτελειωμένα Agents μου αποφασίζω να μπω με τα επίσης μισοτελειωμένα spirits. Αρχικά νόμιζα πως δε θα ειχε ιδιαίτερη διαφορά αλλα το tour με έκανε να καταλάβω μερικά πράγματα τουλάχιστον.

Και σε αυτο το tour έκανα πολλά missplay, η έλλειψη εμπειρίας μου φάνηκε αρκετές φορές.
[You must be registered and logged in to see this image.]

Match #1: vs FIRE something deck

Ορκίζομαι οτι το παιδί έπαιζε ο,τι FIRE attribute archetype υπήρχε εκτώς απο fire fists xD

Duel 1: Ανοίγει με set τέρας και 3 backrow.
Άνοιξα περίεργα, με 2 Legacy και 3 Duality και αμέσως μετανιώνω τις επιλογές μου αφού χάνω απο συνεχόμενες επιθέσεις Blaster-Garunix 3-4 γύρους μετά.
Duel 2: Πλεον ξέρω τι παίζει. Βάζω με το side και τα 2 Gozen. Ανοίγω Trago, Kristya, Honest, DAD και backrows, αν θυμαμαι καλα dimensional και bth. Ξανακαλεί Garunix με το Onslaught στο γύρο του, settάρει backrow στο m1 και μπαίνει για attack. Τρώει το Dimensional, μετα απο ενα attack φέρνω trago που τρώει Mirror Force.
Ανταλλάζουμε γύρους αρκετές φορές αλλα δε μπορεί να μου περάσει attack γιατι μου ήρθαν ολα τα Threatenings και τα Goats. Νικάω με την Trago να κλέβει το Blaster του πετώντας το DAD.
Duel 3: Δε θυμάμαι ακριβώς τι γινόταν. Μπήκαμε πολύ γρήγορα σε γύρους και έπαιζα με λίγο άνχος. Ενα Attack κατάφερε να μου περάσει σε όλο το παιχνίδι, θυμάμαι που έκανα missplay κάνοντας Herald of Orange στο Garunix (νόμιζα οτι έπρεπε να σπάσει on the field) αλλα δε μπορούσε να νικήσει, ημουν ηδη +6. Στο τέλος έκανα μια επίθεση το γύρο με Yaksha που έκανε μόνιμα bounce τα Swords of Revealing Light του και νίκησα στους γύρους πριν το τελευταίο attack και έχοντας +8 card advantage. Κράτησαμε ολη την κάισσα τουλάχιστον 10 λεπτά.
Εμφανώς απογοητευμένος απο την απόδοση της ιδέας μου περιμένω τον επόμενο γύρο. Ενας άκυρος που με είδε να παίζω προσπαθούσε να μου μάθει να παίζω το deck μου. lols. 2-1 [1-0 overall]

Match #2: vs Dark World
Απο ολα τα deck που μπορούσα να τύχω αντιπάλους πέτυχα το counter μου γιατι προφανώς έβλεπε τι παίζω και ολη την ώρα μου τα πέταγε. Ηταν το πιο ευχάριστο match της ημέρας ομως και τουλάχιστον τον κούρασα.

Duel 1: Περίμενα το loss αλλα οχι κι έτσι. Νικάω το ζάρι και settάρω 2. Ειχα 2 orange Heralds χέρι. Ανοίγει godhand, πετάει τους herald, σπάει τις backrow, πέρνει τη field, φέρνει Guide, φέρνει Grapha πάει +3 συνολικά. Τραβάω Threatenings και Legacy και τον ξαφνιάζω οταν φέρνω Υaksha, κάνω bounce την backrow του κάνω επίθεση, m2 κλέβω τον Grapha, και κάνω Legacy για +1. Σεττάρω το Dimensional που τράβηξα αλλα τι να μου κάνει, εννοείται οτι είχε και αλλο Grapha χέρι.

Duel 2:Έκανα side in 4 κάρτες, μαζι και 2 Kycoo. Deja vu. Αυτός τίποτα.
Ξεκινάω, Normal Kycoo, χέρι ειχα 1 Orange και Aratama, set 2 MST και Dimensional. Kάνει normal Trance Archfiend και για κακή μου τύχη πετάει Grapha και μου σπάει το Kycoo. Attack, τρώει το dimensional. Επόμενο γύρο τριπλό Dealings, φέρνει τη field 2 φορές, τρώει και τις 2 mst μετα το cost. Ειχα αρχίσει και ειχα control παρόλου που μου κατέστρεψε το χέρι. Έφερα τον Aratama and it toolboxed me to victory. (8000-0)

Duel 3:Άνοιξε πάλι τέλεια και δεν ειχα τρόπο ή χρόνο να αντιδράσω και με νίκησε σε 2 γύρους. 1-2 [1-1 overall]


Match #3: vs Agent
Ειρωνία της τύχης; Πώς να το πω...

Duel 1: Ανοίγει Earth. Χάνω απο ανχωμένο bounce με Compulsory στη Venus οταν κάνει effect για 1 shine ball. Εννοείται οτι έπρεπε να το κρατήσω για το Gantetsu αλλα ειχα φάει block εκείνη τη στιγμή. Έφερε 2 Hyperion έφερα Trago και έκανα Threatening. Κλέβω Hype με Kristya discard αλλα δε μπορούσα να πάρω κάτι σημαντικό με το Creature Swap
Duel 2: Δεν κάνει side τίποτα και χωρίς ιδιαίτερο ενδιαφέρον για το παιχνίδι κοιτάει το διπλανό τραπέζι και μιλάει με αλλους για το πώς σε ολα του τα παιχνίδια ή νικάει αμέσως ή χάνει αμέσως και το πως βαριέται να περιμένει ανάμεσα στους γύρους.
Ξεκινάω με μέτριο χέρι πάλι. Αυτός ξεκινάει με Venus και Gachi και 2ο γύρο ξαναφέρνει Hyperion μονο που αυτή τη φορά ειχα Scapegoat και Threat. Προσπάθησα να κάνω bait το goat κάνοντας οτι το κοιτάω λιγο ανχωμένος και δεν ξέρω αν έπιασε αλλα το χτύπησε τελικά και προφανώς το έκανα chain. Τράβηξα Swap και το έκανα αφού γύρησα το token σε ATK. Μου δίνει Venus. Φέρνω Rasetsu γυρίζω το Hype στο χέρι του και κάνω attack στο token. επόμενο γύρο είχε Earth αλλα οχι materials για το effect του Hype οποτε οταν τον ξαναέφερε δεν είχε effect. Προσπάθησε να κάνει επίθεση στη Venus αλλα προφανώς δεν τον άφησα (threat) και τον επόμενο γύρο τον ξανακαλεί με το add απο την Earth. Επόμενο γύρο τράβηξα Gorz αλλα ειχα ηδη πολύ λίγο life και εκείνος τράβηκε και 2ο Hyperion μετα που τον έσπασα με το token. 0-2 [1-2 overall]

Άσχημη απόδοση και missplays. Με ρώτησε αν κανουν τίποτα τα Agents και του είπα πως μπορεί, με το καινούργιο support (Nikitama)
Του ζήτησα να παίξουμε το mirror και δέχτηκε.
1ο duel τον έσκισα με Heralds και Trago.
2o duel το πήρε η Kristya που μου έδωσε ο Dim Alchemist παρόλο που πάλι άνοιξε godhand.
Αναρωτιέμαι πως στο διάολο μπορεί και παίζει το deck του. Έπαιζε Bls και Chaos Sorc με ελάχιστο mill engine (2 Troper απ'οτι κατάλαβα), με 1-2 CotH. Αμα θες να παίξεις Mill, play the whole damn thing! Α επίσης μονο εγώ ανοίγω μόνιμα με 1 Shine Ball starting hand.


Match #4: vs Constellar

Duel 1:: Νικάει το ζάρι και με κάνει γρήγορα control με Pleiades.

Duel 2: Πρέπει να ηταν το μεγαλύτερο duel του tour. Δε βγήκαμε απο γύρους γιατι παίζαμε γρήγορα (draw, attack, end phase φάση). Πρώτο γύρο κάνει Fire Formation - Gyokkou στο set Rivalry μου φέρνει Bear και κάνω bth γιατι δεν ειχα τρόπο να το σταματησω και δεν ήθελα να πάρει αλλα plus. Στο γύρο μου φέρνω Yaksha και γύρίζω το Gyokku στο χέρι του. Standby φλιπάρω το Rivalry. Το παιχνίδι προχωρούσε πολύ αργά γιατι μου σκότωσε τα beaters μου (Yaksha-Asura) και δεν ειχα Yamato-no-Kami.
Να σημειώσω εδω οτι ο Yamato ειναι παρα πολύ σημαντικός για το deck γιατι
1) ειναι beater (duh) αν και σχετικά αδύναμο. Μακάρι να ειχε 2400-2600 ATK.
2) κανει manipulate to grave για τα υπόλοιπα boss. Απίστευτα σημαντικό μιας και παίζω Kristya DAD και BLS.
3) που και πότε, οπως σε αυτο το παιχνίδι χρειάζεται το eff του που σπάει backrow
4) γίνεται special summon και μιας και παίζω control, το να περνάω επιπλέον 2200 damage ειναι παρα πολύ σημαντικό
5) ανοίγει lv 8 synchro play στο deck (Orange Lv2, Yamato Lv6)
Συνεχίζοντας, μετα απο 2-3 γύρους τραβάω 2o Rivalry και αρχίζω να φοβάμαι για το  deck out (o Aratama ειχε τραβήξει το μισο deck). Το settάρω και τον ακριβώς επόμενο γύρο φέρνει Prohibition και κάνει declare Rivalry! Λεω θα εχει mst και το φλιπάρω. Εμφανώς εκνευρισμένος, μετα απο 5 Aratama attacks σε ανοιχτό field και μια trago με 3600 χάνει.

Duel 3: Ξεκινάει κατευθείαν με Pleiades. φέρνω Trago, τη γυρίζει, φέρνω rasetsu, to γυρίζει, σώζομαι με threatening, ξανα rasetsu, effect, πέφτω σε backrow, ξανα Pleiades απο αυτον, κάνω bottomless, φέρνω BLS, τρώω Warning, Φέρνω Gorz, το γυρίζει, κάνω attack με το token και εχει honest. OK :' (
1-2 [1-3 Overall]


Match #5: Δεν έπαιξα ποτε. Ο αντίπαλός μου έλειπε.



Συνολικά 1-3. Έπαιξα άσχημα και κληρώθηκα με το nemesis μου, τα DW. Το καλύτερο θα ηταν να κληρωθώ με Maiden deck ή BW αλλα δε βαριέσαι. Ενας τύπος με generic Utopia deck έκανε το ίδιο σκορ, αυτο με εννοχλεί μονο.

Δεν περίμενα οτι θα έπερνα booster αλλα κατι περίεργο συνέβη και μας δώσανε.
Άνοιξα SR Crescent και επιτέλους έδωσα το Dichotomy, δυστυχώς για κάρτες ομως. Τουλάχιστον ο ace ολοκλήρωσε το deck του : )
Back to top Go down
Kauko
Experienced
Experienced
Kauko


Αριθμός μηνυμάτων : 1233
Reputation : 15
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-06-06
Ηλικία : 30
Τόπος : στις καρδιές σας

Κάισσα Γλυφάδας 16-11-13 Empty
PostSubject: Re: Κάισσα Γλυφάδας 16-11-13   Κάισσα Γλυφάδας 16-11-13 Icon_minitime1Sat 23 Nov 2013, 03:31

Μπράβο Σιν. Καλά έκανες και πήγες, να μαζεύεις εμπειρίες και να μαθαίνουμε κι εμείς τι παίζει στο format.
DW και Agents είναι deck που ποτέ δε χωνεψα κι εμένα πάντα με δυσκόλευαν κι έχανα. Γενικά δε χάνουν έυκολα από non meta decks κλπ.

Τι deck topαραν;
Back to top Go down
sin
Administrator
Administrator
sin


Αριθμός μηνυμάτων : 1244
Reputation : 47
Ημερομηνία εγγραφής : 2011-06-06
Τόπος : The Sanctuary in the Sky

Κάισσα Γλυφάδας 16-11-13 Empty
PostSubject: Re: Κάισσα Γλυφάδας 16-11-13   Κάισσα Γλυφάδας 16-11-13 Icon_minitime1Sat 23 Nov 2013, 08:26

Dragons και Spellbooks. Πρώτο deck Dragunity Rulers, ουτε μια ηττα δε πηρε το παιδί που τα έπαιζε.

Btw θυμήθηκα οτι το παιδί με τα constellar έλεγε οτι ο Orange Herald δε μπορεί να γίνει στο damage step (π.χ. σε Honest) και υπήρχε και κάποιος που συμφώνησε (ace θα τον ξέρεις, ενας απο τους 2 που παίζει BW που ολο κοροϊδευει τα άγνωστα deck). Ειπε και "μην ακούω μαλακίες τώρα, οχι και στο damage step". Αμα οντως εχω δίκιο, ντροπή του που παίζει και BW.

Δεν ειμαι τρελός, ο Orange γίνεται κανονικότατα σε Honest.

Agent παίζω εγω : P
Tα DW αλήθεια δεν τα χωνεύω και αναρωτιέμαι γιατί δεν ανεβαίνουν ψηλότερα, π.χ. tier 2...
Back to top Go down
Sponsored content





Κάισσα Γλυφάδας 16-11-13 Empty
PostSubject: Re: Κάισσα Γλυφάδας 16-11-13   Κάισσα Γλυφάδας 16-11-13 Icon_minitime1

Back to top Go down
 
Κάισσα Γλυφάδας 16-11-13
Back to top 
Page 1 of 1
 Similar topics
-
» Κάισσα Γλυφάδας (10/7)
» Καισσα Γλυφαδας 8/10/11
» Κάισσα Γλυφάδας 7/9/2013
» Κάισσα Γλυφάδας 14/9/2013
»  Κάισσα Γλυφάδας 14/9/2013 (sin)

Permissions in this forum:You cannot reply to topics in this forum
Greek Duelists :: Άρθρα :: Tournament Reports-
Jump to: